[…] Vi måste fortsätta stärka Försvarsmakten och svensk försvarsindustri. Vår förmåga till försvar och övervakning av vårt närområde till land, till havs och i luften ska förbättras. Vi vill se ett långsiktigt mål om att utbilda 20 000 värnpliktiga per år. Vi vill förstärka armén och luftförsvarsförmågan. Vi värnar svenska särskilda säkerhetsintressen, så som stridsflyget och undervattensförmågan. Vi vill utveckla och stödja Försvarsmaktens frivilligorganisationer.
Försvaret ska ha stark förankring i hela befolkningen och de värnpliktiga ska spegla hela samhället. Vi vill att Sverige ökar självförsörjningsgraden vad gäller produktion av vapenammunition.
Därutöver är vår starka försvarsindustri en källa till innovation, industriell utveckling och bra jobb i hela landet. Vi måste stärka försvarsindustrins förmåga, och förbättra förutsättningarna för att försvarsindustriella innovationer kan användas i civila syften. Läs programförslagett